Liga U15: Horor v Mělníku

BK R&J EBC Mělník – BSK Modřany Jižní Supi 83:84 (21:24 45:36 62:53)

U15_LIGA_2015_11_17_melnik_1U15_LIGA_2015_11_17_melnik_2

V úterý 17. listopadu jsme vyrazili na utkání do Mělníka.  Soupeř se pohybuje na chvostu skupiny „A“. To si kluci bohužel až moc dobře uvědomovali a rozhodli se, že tento zápas se vyhraje sám. Což je nemožné, především u našeho systému hry, který je založený na pracovitosti každého z nás. První varování přišlo hned v 1. čtvrtině, kterou jsme s odřenýma ušima vyhráli o 3 body. To pro nás bylo Pyrrhovo vítězství. Místo rychlé facky jsme se ukonejšili, že i na 50% výkonnosti jsme schopni zápas vyhrát. To nejhorší nás bohužel teprve čekalo.  Ve 2. čtvrtině jsme místo zvýšení tempa snad ještě polevili a toho soupeř využil. Zataženou obranou a rychlými brejky trestal naší laxnost bod za bodem. Naše pomalé nohy stačily pouze na faulování protihráčů, které jsme tím snadno posílali na čáru trestného hodu. Skóre 1. poločasu bylo 45:36. Soupeř nám za poločas vstřelil o 5 bodů více, než za celý domácí zápas.

U15_LIGA_2015_11_17_melnik_3U15_LIGA_2015_11_17_melnik_4

Ve 2. poločase jsme začali hrát aktivněji a 8 body v řadě jsme se dostali na rozdíl 1 bodu. Poté však opět přišlo uspokojení. Hráči, kteří přišli z lavičky, nebyli ochotni udržet nastolené tempo a zase jsme se propadali do bodové ztráty. Stejný byl i začátek 4. čtvrtiny, který vyvrcholil technickou chybou pro naši lavičku. Jestliže bylo prvních 35 minut zápasu jako noční můra, tak posledních 5 minut (především pak poslední 2 minuty) bylo jako z říše snů. Kluci konečně pochopili, že bez nasazení to nepůjde a konečně začali jezdit po prd….zadku. Dostupovali hráče, kteří pod tlakem obrany a únavy ztráceli balony a to byla voda na náš mlýn. Dostali jsme se k několika rychlým protiútokům. Soupeř už se v obraně nedokázal dostatečně rychle posouvat, z čehož pramenily úspěšné nájezdy, popřípadě fauly při střelbě. I přes zlepšení jsme šli do poslední minuty s 5 bodovou ztrátou. To ale kluci předvedli obrat, na který budou diváci tohoto zápasu dlouho vzpomínat. Kvalitní obranou jsme dokázali jít do nepřipravené obrany a stáhli náskok až na jediný bod (80:79). Do konce zápasu zbývalo méně, než je limit na útok a my jsme byli nuceni faulovat a poslat soupeře na trestné hody, které oba proměnil (82:79). Na to už se nemohl dívat Mára Lavička. Rychlým košem a poté získaným faulem se dostal k šestkám a chladnokrevnou exekucí nás dostal do vedení (82:83). Potom přišla situace, při které zůstal rozum stát. Soupeř se nechal na vlastní polovině zdvojit a míč padnul do autu. Hudy v nesplněné touze získat míč schoval hlavu do dlaní. Bum! Technická chyba za nepřiměřenou reakci k výroku rozhodčího a to na tabuli svítilo 10 vteřin do konce. Mělník trestné hody využil a vyrovnal stav. Jako bonus měl vyhození na půlící čáře. Přihrávka na nejlepšího hráče. Ten neproměnil (snad) první střelu zápasu. Mára Lavička získává doskok a je okamžitě faulován. Už při předchozích trestných hodech se zachoval jako muž bez nervů a jinak tomu nebylo ani teď. První trestný hod sice neproměnil, druhý však ano a 2 vteřiny do konce základní hrací doby posunul Supy k vítězství. Na to už soupeř nedokázal reagovat a tak jsme si odvezli nejtěsnější možnou výhru 83:84.

U15_LIGA_2015_11_17_melnik_5U15_LIGA_2015_11_17_melnik_6

Zajímavostí je, že skóre posledních 5 minut bylo 12:24, z toho soupeř dal pouze 4 body ze hry. Za poslední minutu jsme dali 12 bodů, z toho závěrečných 5 bodu vsítil Marek Lavička.

Za otočení zápasu si kluci zaslouží poklonu. To, co předvedli v závěru, bylo opravdu dech beroucí. Avšak z průběhu zápasu jsme zklamaní, naše neochota makat byla tristní.