Liga U14: basketbal se hraje na koše

U14_2018_pejr_js_1

Lehce opaření ze zbytečné domácí prohry s Hradcem Králové vyrazili naši mladší žáci bojovat o další ligové body do Pelhřimova a do Kolína. Soutěž se nám tedy překlápí do své druhé poloviny, právě s těmito týmy jsme ji zkraje října doma zahajovali – a s oběma vítězně (i když s Pelhřimovem o pouhý bodík)…

BK Sojky Pelhřimov vs. Jižní Supi 66:58 (9:10, 37:26, 50:41)

• Fauly: 16:19
  • Naše šestky: 15/6 (40 %)
  • Supí střelci: Robin 18 (3 trojky), Pátě 14 (2), Janotič 10 … kompletní stats na webu ČBF
  • Nejlepší Supi: Robin + Janotič + Mates
  • Highlight zápasu: dnes je to jasné a jednoznačné = Robinův buzzer beater na odchod do šaten – přesně věděl, kolik času zbývá, a ač tísněn dvěma obránci, dokázal si poradit a ze středového kruhu vstřelit trojku o desku 😀

U14_2018_pejr_js_2

Domácím šlo evidentně hodně o to, aby nám vrátili těsnou porážku z naší palubovky. Sešli se komplet včetně klíčových hostů z Jindřichova Hradce, již od rozcvičení hýřili aktivitou a nahecovaností a domácí stolek dělal v průběhu zápasu doslova divy s fauly svých opor… Nicméně ke hře samotné: začali jsme velmi dobře a sebevědomě, jako bychom ze sebe sklepali deku z den starého průšvihu s Hradcem. První čtvrtinu jsme vyhráli, ve druhé však doplatili na nedostatečnou kvalitu hráčů ze širší rotace :-( Ti kupili naivní chyby, které soupeř trestal a vstřelil nám v této části hry převážně z brejků 28 bodů. Všechny ostatní čtvrtiny jsme v zápase vyhráli, přestože nám jinak velmi dobře pískající sudí na konci třetí čtvrtiny dost přísně vyfaulovali dnes výborně hrajícího Robina. Klukům sluší ke cti, že bez něj nesložili zbraně a dokonce se ve 34. minutě odvážnou hrou přiblížili na dostřel 3 bodů. Pak nám už bohužel došly síly, nicméně tento výkon Jižních Supů snesl extraligová měřítka 😉

U14_2018_pejr_js_4

BC Kolín vs. Jižní Supi 42:61 (8:16, 16:35, 34:43)

• Fauly: 14:10
  • Naše šestky: 29/10 (35 %)
  • Supí střelci: Pátě 15 (3 trojky), Robin 15, Janotič 13 … kompletní stats na webu ČBF
  • Nejlepší Supi: Robin + Pátě + Mates
  • Highlight zápasu: lze toho vybrat více, ale z hlediska budoucího rozvoje hráčů i týmu musíme vypíchnout výkon Matese a Tobiáše ve třetí čtvrtce, kteří dokázali změnit tempo hry v obraně i v útoku, když se týmu nedařilo

Do Kolína jsme přijeli povzbuzeni sobotním výkonem a hladoví po první víkendové výhře! Od začátku utkání to šlo jasně vidět, hřiště bylo Supů doslova plné, domácím jsme 5 minut nedovolili pořádně vystřelit na koš a v útoku hráli pestře, jenže… JENŽE jsme jaksi zapomněli, že basketbal se hraje na koše! Z obrovské převahy v celém prvním poločase jsme vytěžili vedení pouze o 19 bodů, což se po změně stran téměř ukázalo jako náskok nedostatečný :-( Naše třetí čtvrtina totiž stála za starou bačkoru = naivní nedůrazné zakončování v 5. vteřině útoku následované soupeřovým brejkem – a najednou jsme se za stavu 29:39 začali klepat o výsledek! Naštěstí vše nakonec dobře dopadlo, ale měli bychom se z této bohorovnosti poučit, neboť podobné zápasy musíme umět rozhodnout de facto do poločasu… Díky Jirkovi Lízálkovi máme ze špílu technický zápis, který hovoří jasně:

• celkové procento střelby = 32 % (25 úspěchů / 78 pokusů)
  • střelba za 2 body (tedy vesměs dvojtakty) = 35 % (22/63)
  • střelba za 3 body = 20 % (3/15)
  • střelba za 1 bod = 35 % (10/29)
  • zisky vs. ztráty míče = 25 vs. 15
  • doskoky = 23 (13 obranných + 10 útočných)

U14_2018_pejr_js_3

PS: Neodpustím si poznámku k výkonu rozhodčích. Kolínští jej ocenili podprůměrnou známkou 3,5 – a vlastně po právu! Oba pánové nasadili od začátku velmi podivný metr, v jejich výrocích se nevyznali hráči, trenéři ani diváci. Ale to se samozřejmě může stát, člověk někdy prostě nemá svůj den. Alarmující ovšem byla arogance, s níž se sudí chovali k ostatním aktérům zápasu. Jakýkoliv pokus o slušně vedenou komunikaci naprosto ignorovali a dávali nám najevo, jací že to jsme pro ně nýmandi a nuly :-( A když už se ke komunikaci „snížili“, pak s naprostou neúctou a nedostatkem respektu k druhé straně (zejména pan Michal Scholze si v tom doslova liboval). Ano, rozhodčí tu nejsou proto, aby všem vysvětlovali jakýkoliv svůj call. Jsou ale součástí hry a stejně jako všichni aktéři zápasu mohou udělat chybu. Někdo ji dokáže s úsměvem přiznat, což nijak nesníží jeho autoritu a výkon… ba naopak! A všichni zúčastnění mohou „at the end of the day“ odcházet z haly s dobrým pocitem 😉 Ovšem trend, kterým se momentálně ubírá značná většina mladých sudích, je bohužel přesně opačný – toto není cesta ke vzájemnému respektu, toto je cesta k pohrdání trenérskou prací a do pekel!