Liga U19: Vítězný konec roku

Jižní Supi – Tesla Pardubice 89:82

(25:15 42:34 69:52)

Praha – 8.12.2018

O víkendu jsme odehráli poslední zápasy celostátní ligy U19 v tomto kalendářním roce a byly to zápasy vítězné. V sobotu jsme přivítali na naší palubovce tým Tesla Pardubice, který jsme v prvním zápase dokázali porazit, a je to náš soupeř v boji o udržení ligové příslušnosti. Ač je závěr ligy ještě daleko, každý zápas s tímto soupeřem je velmi důležitý. Podle toho vypadal i tento zápas. Vstoupili jsme do něj dobře. První body sice vsítil soupeř, ale my jsme rychle kontrovali a hned od začátku jsme si budovali náskok. V obraně jsme měli rezervy, ale dobře jsme pracovali do útoku. Po zisku balonu jsme rychle přecházeli na útočnou polovinu a dobře jsme řešili „brejkové“ situace. Rozdíl skóre byl po první čtvrtině 10 bodů a vše nasvědčovalo tomu, že vyhrajeme i tentokrát. Situace se změnila na začátku 2. čtvrtiny. Do té jsme vstoupili hodně chladně a soupeř se nadechl k obratu. Šňůrou 13:0 se ujal vedení a my jsme v tu chvíli trochu ztratili půdu pod nohama. Naštěstí se nám podařilo se srovnat, začít v obraně komunikovat a opět začít běhat do/v útoku. Postupně jsme se vraceli poctivou prací do hry a získávali zpět náskok z 1. čtvrtiny, což se nám do poločasu téměř podařilo.

O poločase jsme si vyjasnili, co nás dovede k vítězství a bylo vidět, že se toho chtějí všichni držet. Do 3. čtvrtiny jsme vstoupili aktivně, v obraně jsme dostávali soupeře pod tlak a z toho chodili do rychlých protiútoků. Pomalu, ale jistě jsme zvyšovali bodový rozdíl a jistě jsme si kráčeli pro výhru. No jistě, zase tak jisté to nakonec nebylo. V poslední čtvrtině jsme ukázali i naší odvrácenou tvář. První polovina 4. čtvrtiny byla z naší strany ještě zodpovědná. Stále jsme se soustředili na hru a dokázali jsme si vypracovat až 21bodový náskok. Problém přišel v posledních 5 minutách posledního období. S vědomím „jasného“ náskoku jsme přestali hrát. Měli jsme spoustu laciných ztrát, v obraně jsme nedostupovali soupeřovi útočníky, kteří si mohli beztrestně střílet a než jsme se nadáli, bylo to o pouhých 10 bodů. A soupeř dále pokračoval v tlaku. Museli jsme se trochu vzpamatovat a začít hrát. Ale soupeře jsme stále drželi na dvouciferném rozdílu. Až do poslední minuty, kdy vyvrcholilo naše uspokojení. Zhruba 40 vteřin do konce jsme vedli o 11 bodů a zápas jsme již měli v poklidu dohrát. Místo toho jsme naházeli soupeři 3 balony do ruky a on nás za to s díky potrestal a dostal se na rozdíl 5ti bodů. Naštěstí už nezbývalo dost času na to, aby mohl výsledek zápasu zvrátit.

Js - tesla 061218

Jižní Supi – Královští Sokoli 77:70

(16:28 39:40 64:54)

Praha – 9.12.2018

V neděli jsme nastoupili proti Královským Sokolům z Hradce Králové, proti kterým jsme v prvním zápase předvedli snad nejhorší výkon v této sezoně celostátní ligy U19. A to jsme chtěli napravit. Soupeř dorazil v pouhých 7mi hráčích a my jsme nabyli dojmu, že výhra nebude problém. První čtvrtina nám dala další lekci, že se nikdo nesmí podcenit. Ani kdyby byl soupeř v 5 hráčích. Hradečtí byli v 1. období lepší snad ve všech směrech. Jedinou světlou výjimkou byl náš přechod do útoku, kde jsme se snažili být aktivní. Ale v obraně jsme totálně hořeli při hře 1 na 1. Tam si s námi dělal soupeř co chtěl. Vše vyústilo ve 12bodový rozdíl ve prospěch hostů. Před 2. čtvrtinou jsme si museli důrazně říct, že takhle to nepůjde. Průběh 2. čtvrtiny byl z naší strany výrazně lepší. Lépe jsme pracovali v obraně, dostávali jsme soupeře pod tlak a z toho jsme přecházeli rychle na útočnou polovinu. V postupném útoku jsme lépe pracovali bez balonu a využívali dobrého posunu míče pro vytvoření volných pozic pro zakončení. Celkově jsme pracovali mnohem lépe než v 1. čtvrtině. Poločasový 1bodový odstup od soupeře byl odměnou za odvedenou práci.

Ve 3. čtvrtině přešel soupeř na zónovou obranu, se kterou jsme měli zezačátku problémy a chvilku jsme se rozkoukávali. Poté jsme si však díky dobrému pohybu dokázali vytvořit kvalitní pozice pro zakončení a především jsme dokázali trefit několik trojek. To nám, na konci 3. čtvrtiny, vyneslo 10bodový náskok. V poslední čtvrtině se opět projevila naše slabost, a to, že nehrajeme až do konce zápasu. Prvních 5 minut 4. čtvrtiny jsme zvládli a zvýšili náskok na 15 bodů, ale tím pro nás zápas skončil. Poté jsme dali do konce zápasu už jen 2 body, naopak soupeř se ještě pokusil vývoj zápasu otočit. Bodovou šňůrou 10:2 dokázali hradečtí snížit na 7 bodů, ale na více jim již nezbyl čas, a tak jsme i tento zápas dokázali vyhrát.

Pozn.: Jde o důležité výhry vzhledem k vývoji v tabulce, je ale škoda, že máme takové výkyvy v průběhu zápasu. Chvílemi dokážeme předvádět opravdu velmi pohledný basketbal, ale o minutu později, když už si myslíme, že je hotovo, hrajeme totální „holomajznu“, na kterou se nedá dívat. Pokud se z toho dokážeme poučit, můžeme se v tabulce dostat mnohem výše, než v současné chvíli jsme.