Liga U14: Víkend na východě

První prosincový víkend mířily naše kroky s U14 směrem na východ – do měst, jejichž zástupci nás oba v naší JUST Polar aréně porazili, takže jsme jim měli co vracet. A jak to dopadlo – čtěte dál…

Hradecké nahoru dolů

V sobotu  jsme se vydali do Hradce Králové, jejichž Královským sokolům jsme měli co vracet. Před čtrnácti dny nás doma zaskočili a uštědřili nám porážku o čtyři body. Připravovali jsme se na jejich zataženou obranu a rychlé protiútoky prakticky celé dva týdny a byli jsme zvědavi, jak druhé měření sil dopadne.

Královští Sokoli vs Jižní Supi 61:75 (13:14 17:42 42:52)

• Fauly: 16:17
  • Naše šestky: 15/3 (hrozivých 20 %)
  • Supí střelci: Robin 25 (2 trojky), Vojta Janota 12, Páťa a Čápa 11, Matěj 8, Luki 6, Adam 2… kompletní statistiky na webu ČBF
  • Nejlepší Supi: Robin + Páťa + Mates

Od prvních minut to vypadalo, že kluci pochopili, co mají hrát. Koncentrovaná obrana, ze které vyrážel především Matěj do smrtících protiútoků – v páté minutě bylo skore 2:10 pro Supy a zdálo se (dnes nikoli naposled), že o osudu zápasu je rozhodnuto. Nebo si to aspoň mysleli naši hráči, přestali poctivě bránit a výsledek se dostavil – druhou pětiminutovku jsme prohráli 4:11 a po první čtvrtině jsme vyhrávali o pouhý bodík!

Po krátké důrazné domluvě jsme vlétli do druhé čtvrtiny plni energie. Poctivě jsme všichni bránili a soupeř byl v útoku (i kvůli neúčasti nejlepšího hráče soupeře Slawische v této čtvrtině) bezradný. My jsme se naopak v útoku nebáli prosazovat jeden na jednoho. Hlavně Čápa a Robin byli k v této čtvrtce k nezastavení, kde zaznamenali 9, resp. 15 bodů. Celkové skore čtvrtiny skončilo neuvěřitelných 28:4 pro nás, do šatny jsme tedy odcházeli za poločasového skore 42:17 a zdálo se (znovu), že zápas je rozhodnut.

Jako by to věštec Kosák tušil, o přestávce klukům v šatně říkal: „Nemyslete si, že ten zápas je vyhraný! Musíte i nadále makat a nepolevovat“. Ale bohužel, kluci podlehli dojmu, že je vše hotové a nástup do druhé poloviny zcela podcenili! Bez Janotiče a Robina jsme byli v obraně měkcí a nebyl nikdo, kdo by ubránil aktivního Slawische, který nám v této čtvrtině nasázel neuvěřitelných 18 bodů. Když k tomu přidáme naši bojácnost a statický projev v útoku (kde jediný, kdo se aspoň trochu nebál hrát, byl Páťa), mohli jsme být na konci čtvrtiny rádi, že jsme ji prohráli jen 10:25!

Před poslední čtvrtinou byl tedy soupeř už zase zpátky ve hře, skore 52:42 pro hosty bylo  z pohledu domácích ještě docela hratelné. Z pohledu našich hráčů ale asi stále pohoda, neboť první dvě minuty jsme (v úplné sestavě) po bojácném výkonu v obraně prohráli 0:9 a domácí se dotáhli na rozdíl jediného bodu! Po dalším timeoutu a i akusticky výrazných instrukcích se kluci probudili a zapnuli na naplno – zbytek čtvrtiny jsme vyhráli 23:10 a nakonec tedy celý zápas 75:61!

Vítězství bylo zasloužené, byli jsme určitě basketbalovější než soupeř. Zároveň se jedná o zbytečně zdramatizované utkání – měli jsme tři trestuhodné výpadky koncentrace, které opakovaně umožnily soupeři vrátit se do utkání.

Nedělní škola basketbalu

Zatímco v sobotu jsme do Hradce jeli vyhrát, v neděli na palubovku zatím neporaženého lídra soutěže Nymburka jsme jeli maximálně překvapit. A to se nám bohužel nepodařilo, i když jsme předvedli bojovný výkon.

BA Nymburk  Jižní Supi 93:58 (23:13 46:28 73:45)

• Fauly: 12:14
  • Naše šestky: 11/6 (slušných 55%)
  • Supí střelci: Čápa 12, Robin 12 (1 trojka), Vojta Janota 10, Páťa a Adam 7, Doktor 4, Matěj, Tom Novotný a Honza Hron 2… kompletní statistiky na webu ČBF
  • Nejlepší Supi: Vojta Janota, Čápa, Adam

Již při rozcvičování bylo vidět, že Nymburk nevede naši skupinu ligy náhodou. Všichni domácí jsou urostlí a převyšovali naše statečné Supíky prakticky na každém postu o hlavu, přičemž basketbalové dovednosti mají také na vysoké úrovni. To nás ale nevylekalo a 5 statečných Supů vlítlo do utkání s odhodláním neprodat svoji kůži lacino – několika rychlými protiútoky po agresivní obraně jsme domácí možná i zaskočili, takže v páté minutě bylo skore jen 12:10. Bohužel, pak se naši borci asi lekli a jak na povel přestali poctivě bránit a brát na záda, čímž umožnili domácím navýšit vedení v první čtvrtce na deset bodů.

A bohužel, velmi podobně pokračoval celý zápas – když jsme hráli naplno a koncentrovaně, dokázali jsme se soupeřem takřka držet krok. Zároveň jakoukoli naši nedůslednost v obraně soupeř tvrdě trestal, především nebrání na záda – kdy už někteří Supi pochopí, že doskakovat, když jsem přímo pod obroučkou, prostě nejde? Soupeř nás porazil rozdílem třídy a ukázal našim borcům, v čem musí přidat, pokud se chtějí poměřovat s nejlepšími ve své kategorii.

Pozitivem zápasu bylo to, že i přes nepříznivé skore kluci bojovali, snažili se a viděli, že hrát se dá s každým. Jako další plus vidím, že se mezi střelce zařadili i kluci, u kterých to není běžné.

Zhodnocení víkendu

Výsledkově dopadl víkend dle očekávání – sobotní vítězství a nedělní prohra. ale oba dny měly jedno společné – když hrajeme naplno, můžeme porazit skoro kohokoli. Ale  když se šetříme a nasazení jen předstíráme, může nás porazit i slabší soupeř. Snad si to kluci odnesou jako poznatek do dalších bojů o účast v extralize!