Extraliga U14: první výhra!

U14_el_js_usk_4

Před jarními prázdninami se Jižní Supi v extralize U14 utkali s dalšími soupeři. Utkání s USK se nám podařilo předehrát, pro zápas s Nymburkem již chyběl dostatek volných pátků. Byli jsme velmi zvědaví, jak kluci prodají v zápasech to, na čem jsme v uplynulých týdnech pracovali na tréninku…

Jižní Supi vs. USK Praha 69:68 (19:19, 29:45, 48:62)

• Fauly: 16:21
  • Naše šestky: 18/12 (67 % :-D)
  • Supí střelci: Robin 19 (1 trojka), Pátě 11 (1), Čápa 8 (1) … kompletní stats na webu ČBF
  • Nejlepší Jižní Supi: Robin + Čápa + Pátě + Matěj
  • Highlight zápasu: Robinova extrémně těžká střela z odskoku na 69:66, do něhož ho postrčil (či spíše doslova zahodil) bránicí soupeř oběma rukama… měl to být and-one, ovšem buďme rádi alespoň za koš!

U14_el_js_usk_1

Přestože jsme na soupeře mohli vyrukovat prakticky v kompletní sestavě, náš výkon byl bohužel od prvních minut ustrašený a zbavený sebevědomí. První čtvrtinu jsme ještě vzepětím v jejím závěru uplichtili, druhá však byla z naší strany naprosto otřesná :-( Jižní Supi posadili sovy z USK doslova na koně (či spíše na strom): v obraně se nechávali snadno překonat 1 na 1 s absencí jakékoliv výpomoci a v útoku se prakticky nenašel nikdo s chutí a odvahou pracovat na naší hře plné pohybu a plnit pokyny z lavičky. I proto byla poločasová porada nepříliš veselá, nicméně zakončená apelem na borce, že tento zápas zkrátka mohou vyhrát, budou-li sami chtít a věřit tomu (my trenéři to za ně opravdu udělat nemůžeme). A kluci skutečně chtěli, což se projevilo ve 3.čtvrtině zlepšenou hrou a v poslední části zápasu také konečně na skóre. Ještě 12 minut před koncem jsme stále ztráceli 20 bodů (42:62), pak ale najednou začala fungovat komunikace pod vlastním a jednoduchá hra pod soupeřovým košem. Hráči USK již tahali nohy, zato Supů bylo najednou plné hřiště a postupně dotahovali soupeřův náskok, až se v poslední minutě dostali do 3-bodového vedení! Sovy sice stihli rychle snížit na jediný bod, v posledních 15 vteřinách už jsme jim ale balon nepůjčili a slavili první výhru v extralize 😀

U14_el_js_usk_3

Výhra se jistě počítá, nás ale musí zajímat především cesta, a na té zatím tápeme. Klukům se nedaří transfer naučených principů z tréninků do utkání a příliš brzy a snadno začínají zmatkovat, čímž si špíly sami zbytečně komplikují. Pozitivně určitě můžeme hodnotit sílu vůle, s níž se Supi vrátili do zápasu a dotáhli ho do vítězného konce. Pochvalu dnes zaslouží i šestky: při výhře o jediný bod se naplno projevila jejich důležitost, když my jsme z 18 pokusů nedali pouze 6, zatímco USK ze 16 neproměnilo plných 12!

U14_el_js_usk_5

Jižní Supi vs. BA Nymburk 54:76 (14:23, 26:42, 41:59)

(hodnotí asistent trenéra Dan Braniš)

V neděli jsme odehráli zápas oproti papírově silnějšímu soupeři, ačkoliv tento fakt nás nepřipravil o chuť bojovat a nedat to soupeři vůbec zadarmo (a to i za situace ne vůbec příznivé s velkou absencí = oproti pátku nám zůstalo připravených k zápasu pouze 9 hráčů). Kluci v první čtvrtině nastoupili velmi dobře do utkání jak v obrané části hry, tak i v útočné, kde jsme hráli velmi týmově, balon se pořád pohyboval a po přihrávce ihned nastal pohyb, tím jsme se dokázali v prvních minutách zápasu dostat do vedení. Bohužel začátek druhé čtvrtiny nebyl podobný té předcházející, hráči na to chtěli jít více individuálně, což oproti výškově zvýhodněnému soupeři absolutně nefungovalo, trochu pokulhávala i obranná stránka a hlavně bojovnost o balón. Horší hlášení a přebírání clon, doskok balónu a souboj o balón poslal soupeře v polovině zápasu do poměrně vysokého vedení.

U14_el_js_usk_2

O přestávce v šatně jsme si vyříkali jen ty malé detaily, jelikož celkově výkon týmu byl velmi velmi dobrý, hlavní bylo, že kluci i přes nepříznivý stav zápasu, počet střídajících hráčů a obávaného Nymburku šli do třetí čtvrtiny s tím, že chtějí bojovat, utrhnout co nejvíce bodů do skóre a také to tak vypadalo 😉 Třetí čtvrtinu jsme prohráli o pouhé dva body, což je s přihlédnutím na počet střídajících super výkon, i přes výškovou převahu soupeře jsme nevypustili žádný souboj o balón, zdobila nás výborná útočná část hry (jako v první čtvrtině) a v tomto duchu se nesla i poslední čtvrtina, kterou jsme prohráli jen 13:17. Na konec bych chtěl říct, kde je vůle, tam je cesta – a Jižní Supi to dnes jasně ukázali. I přes všechny nepříznivé okolnosti zabojovali a bůh ví, kolik to mohlo dopadnout v plné sestavě a větší úspěšnosti zakončení, která nás trošku trápila.