02.02.2026 | U13 | Vojtěch Svoboda
U13: festival v nejistotě

Jižní Supi U13 sehráli v lednu 2026 dva víkendové turnaje finálové skupiny pražského přeboru. Bohužel se nám v nich příliš nedařilo a připsali jsme si jedinou výhru (premiérové „kilo“ v sezoně). Ostatní zápasy jsme ovšem nezvládli dovést k vítězným koncům, zejména vlivem četných absencí (ať už z důvodů lyžařských pobytů či zdravotních trablů). A to včetně klíčového dvojzápasu o postup na festival ČR se Spartou, proti které jsme mohli být rádi, že kluků nastoupilo aspoň povinných 10…
Výsledkový servis z ledna 2026:
Jižní Supi vs. Sokol Pražský 41:88 (Lauda 15; Arandjelovič 8; Hell 6; Fanta 6)
Jižní Supi vs. Tygři Praha A 48:84 (Lauda 18; Arandjelovič 13; Špinka 7)
Jižní Supi vs. USK Praha 52:83 (Arandjelovič 16; Lauda 14; Chvál 5)
Jižní Supi vs. BA Sparta 40:58 (Kmeťo 12; Lauda 10; Hell 9)
Jižní Supi vs. USK Praha 42:83 (Hell 11; Klokočka 8; Kmeťo 6; Lauda 6)
Jižní Supi vs. Tygři Praha B 109:23 (Lauda 33; Kmeťo 17; Špinka 15)
Jižní Supi vs. BA Sparta 53:60 (Lauda 15; Hell 12; Košata 11)

Všechna utkání jsme sehráli v pěkných halách, s výjimkou špílu se Sokolem na ZŠ Horáčkova, která při vší úctě parametry finálové skupiny U13 nesplňuje :-( Tím spíše, že pořadatel (USK) nezajistil ani prostory a míče na rozcvičení, ani lékárničku pro první pomoc – možná to není jeho povinnost, ale pro ostatní účastníky F1 už je to tak nějak zažitý standard.
Naše lednové výkony ovlivnily absence opor, které nám nicméně ukázaly, kdo z hráčů má v sobě kolik odvahy postavit se nejsilnějším týmům Prahy (a co si budeme povídat, také aspirantům na republikovou medaili v celé ČR). Někteří obstáli, jiní sklopili hlavu. Pokud se chceme nejlepším týmům rovnat, musíme společně pracovat na psychické odolnosti kluků, aby příště obstáli pokud možno všichni.
Na závěr poznámka k rozhodčím: jsem prý u začínajících sudích neoblíbený – což bývá v životě každý, kdo upozorňuje na nějaký nešvar a nenechá si ho líbit. V jednom z utkání jsem nyní obdržel TCH za stížnosti k opakovanému zdvojování našich hráčů, načež jsme se po zápase shodli i s trenérkou soupeře, že o zdvojování skutečně šlo. Dozvěděl jsem se pak také, že na specifická minižákovská pravidla (obranné 3 vteřiny + zákaz zdvojování) se nepořádají žádné semináře a vše se nechává na posouzení rozhodčích. Porušování těchto pravidel tedy není chyba ani hráčů a trenérů (ve finálovce PP U13 běhají hráči se zkušenostmi z U14 či CEYBL, kde žádná taková pravidla neplatí), ba dokonce ani samotných sudích, které nikdo neproškolil o výkladu těchto pravidel a trestu za jejich porušení. Je to chyba systému = komise rozhodčích, která nekoná dobře svou práci a v důsledku toho zde máme pravidla, která všichni beztrestně porušujeme. A abych byl za její nečinnost trestán technickými chybami, na to jsem už nejspíš příliš starý – takže slibuju všem Supím fanouškům, že příště to nechám být… a hráči se s tím holt musí naučit žít a poradit si sami!

