Jan Panáček | | U19

Ohlédnutí se za duely U19

Od začátku prosince do poloviny ledna čekalo juniory 5 soutěžních utkání, ve kterých si mohli dokráčet pro první výhru v sezoně. Jak si v tomto období vedli?

 

Sokol Žižkov B - JS 69:73 (25:27, 41:38, 54:61, 69:73)


O víkendu čekal U19 jediný duel, v neděli zavítali na palubovku Žižkova. Oba týmy byly v tu dobu bez výhry, tudíž se dala očekávat vyrovnaná bitva s velkou motivací urvat vítězství. A bylo tomu tak. Jak na vysokých vlnách někde v Severním ledovém oceánu se po celé utkání přelévalo skóre z jedné strany na druhou. My si potvrdili, že dobrým týmovým pressinkem, zjednodušenou a rychlejší hrou v útoku a zlepšeným % trestných hodů můžeme letos vyhrávat nebo hrát vyrovnaně s kýmkoliv. Nicméně jsme si také ukázali, že nastává problém, když se ujmeme vedení. To se najednou kupí chybky z přílišné opatrnosti nebo naopak ze zbrklosti. A tak jsme nakonec byli hodně rádi, že se nám tento match plný zvratů povedl dovést do vítězného konce.

Nejlepší střelci: Janotič 16, Jáchym 11, Mára Očadlík 10


JS - Válečníci Děčín B 70:76 (20:20, 47:34, 65:48)


Tohle bolí. Supi v odvetě přivítali děčínské "béčko" a byli odhodlaní oplatit jim těsnou venkovní porážku. První čtvrtka byla ještě vyrovnaná, zase jsme museli trochu navyknout na rychlost borců, kteří se mihnou i na palubovkách extraligových utkání. Další dvě čtvrtiny jsme ale šli cílevědomě za vítězstvím. Občas nám tam padlo i něco šťastnějšího, my tomu ovšem šli naší pílí a precizností naproti. Jenže ouha. Basketbalový zápas má 40 minut a my zvládli kvalitní výkon jen 30...děčínští borci si před poslední čtvrtkou řekli, že nic nezabalí a budou se rvát o výsledek do posledního dechu. Začalo se jim střelecky dařit (nakonec nasypali 13 trojek) a pomalu se začali dotahovat. My se naopak dovedli rozložit dosti nevídaným způsobem, jenž vyústil ve střelecké sucho, které začalo 5 minut před koncem utkání a trvalo až do konce...přitom se nejednalo o nějaké složité nebo špatně vytvořené pozice. No a tak jsme si ukázali, že "projet" se dá i match, ve kterém před poslední čtvrtinou vedete o 17 bodů... 

Nejlepší střelci: Janotič 19, Vomi 12, Jáchym 10


BA Roudnice n. L. - JS 78:70 (27:15, 47:26, 61:49)

V předvánočním týdnu jsme vyrazili na sever Čech. S týmem Roudnice nad Labem jsme odehráli odložený zápas. Ani jeden tým neměl zrovna plnou lavičku, ale našich 8 borců byl, vzhledem k pozdějším problémům s fauly, až hraniční počet.

V první čtvrtině šlo spíše o „souboj obran”, ačkoli bych si troufnul tvrdit spíše, že my dobře bránili a vytvářeli si pozice, které jsme neproměňovali. Naopak soupeř většinu šanci, které jsme mu umožnili, krutě trestal. Navíc na konci periody pár hloupými rozhodnutími a lehkou dávkou smůly nám soupeř odskočil na dvouciferný rozdíl. V druhé čtvrtině došla energie, která byla v první. Kluci najednou přestali se vším. Nechtělo se doskakovat, běhat, skákat pro balon, proste nic… V této čtvrtině jsme měli naopak štěstí my. Ne protože by nám to nějak začalo padat, ale že nám v tomto dějství soupeř nenaložil mnohem víc! V poločase jsme si řekli, ze takhle ne a že zápas rozhodně není ztracený. A světě div se, ono se fakt něco změnilo! Přesněji úplně VŠECHNO. Hodně jsme utáhli na obranném i útočném doskoku, téměř každý míč byl náš a s chutí jsme přecházeli do útoku a zakončení s takovou rychlostí, že po čtyřech minutách od začátku druhého poločasu bylo z 21-bodového deficitu ztráta už jen 7 bodů. Bohužel nám už začaly docházet síly a dva hráči základní pětky měli velmi rychle 4 fauly. To soupeři vcelku hrálo do karet a oklepal se. Zbytek zápasu už byl vyrovnaný a skóre neustále bylo okolo těch 10 bodů pro soupeře. Nepovedlo se nám dostat na nižší rozdíl než zmíněných 7, ale i tak soupeř minimálně ve třetí čtvrtině nebyl rozhodně klidný a okusil jaké to je, když naši junioři začnou bojovat. (napsal Vojta Krystlík, trenér asistent)

Nejlepší střelci: Janotič 27, Jáchym 13, Vosolík 9

BA Lynx Liberec - JS 67:68 (13:22, 26:32, 44:48, 59:59)

První utkání roku 2024 nás zavedlo na sever Čech, do města bílých tygrů. Odcestovali jsme do Liberce s relativně kompletní a zdravou sestavou a kluci jistě chtěli napravit reputaci po domácí porážce. Zdobil nás slušný pohyb míče a odpovědná týmová obrana, proto se nám povedlo ujmout se vedení, které jsme si drželi po většinu zápasu (což je v letošní sezoně téměř unikát). Když se soupeři povedlo se dotáhnout na rozdíl pár bodů, my opět zabrali a znovu odskočili na cca 10-bodový rozdíl. Jenže naší smůly jsme se stále nezbavili a jak už to tak bývá, když vedeme, něco se pokazí a utkání jde do...Tentokrát to nevydržel jeden z kotníků Vojty Janoty a na začátku 4. čtvrtky (při skóre asi plus 10) si ho Vojta při nešťastném dopadu na doskoku vymknul. Bez nejlepšího střelce a doskakovače se ze zbytku utkání stal neskutečný boj. Ten nakonec po 40 minutách skončil nerozhodně (ani jeden tým nebyl schopný využít svůj time-out na poslední akci utkání) a šlo se do prodloužení. V něm už jsme dokonce prohrávali o 6 bodů, ale silou vůle (jejíž náznak už byl v zápase proti Roudnici) se klukům podařilo vývoj zvrátit, soupeře ubránit a zvítězit tak o jediný bod.

Zde musím kluky pochválit za odvedenou práci na hřišti i na lavičce po celou dobu utkání (také děkujeme našim rodičům řidičům, kteří hlasitě fandili), s takovou náladou v týmu je to koučování opravdu zábava.

Nejlepší střelci: Jáchym 13, Robin s Márou Očadlíkem 10, Sojkič 9

AŠ Mladá Boleslav - JS 60:39 (18:10, 31:21, 44:32)

V neděli ráno nás čekal první tým tabulky, Mladá Boleslav. My se bez Janotiče celý zápas trápili na doskoku a jeho body nám taktéž chyběly, nicméně utkání patřilo obranám na obou stranách. Soupeř hrál velmi kompaktně, se zataženou, dobře sehranou týmovou obranou nám dělal velké problémy při snaze skórovat, navíc pár úseků hrál i zónu. Basketbal to byl tvrdý, metr rozhodčí nastavili velmi vysoko, co se hranice mezi faulem a normálním zákrokem týče. Do toho se z diváckých tribun velmi často ozývaly ne úplně civilizované komentáře k rozhodčím, kteří je zřejmě slyšeli a jejich výkon to také poznamenalo. Tudíž se z utkání, kdy jsme si mohli zkusit zahrát dobrý a rychlý basketbal proti tomu nejlepšímu, co naše skupina nabízí, stala nepohledná řežba, ve které jsme bohužel lacině odevzdávali míče, netrefovali se z volných pozic a dostávali jednoduché šoupáky z rychlých protiútoků. I tak se ale až do poslední části skóre pohybovalo v rozmezí 10-bodového vedení soupeře a až v posledních minutách bylo vidět, že sobotní prodloužení v Liberci si na klucích nějakou daň vybralo... A jelikož soupeř do poslední chvíle na sílu stavěl to nejlepší, co měl, výsledkem nakonec byla 21-bodová porážka.

Nejlepší střelci: Robin 10, Jáchym 9, Mára Očadlík 6

Před posledním turnajem drží U11 vyrovnanou bilanci

Naši mladší minižáci hrají v probíhající sezoně pražský přebor U11. Stejně jako na podzim i od začátku nového roku si vedou...

Vítězná rozlučka juniorů s domácí palubovkou

U19 čekaly dvě utkání proti borcům z Žižkova - jedno venku, jedno doma...i přes značnou marodku se podařilo dotáhnout oba matche do...

Přátelské utkání Jižních Supic proti Tygrům

Naše holky 2013 a mladší sehrály přípravné přátelské utkání proti Tygrům Praha.