Extraliga U14: na nejlepší zatím nestačíme

U14_el_js_opa_1

Po novém roce se nám rozběhla extraliga U14. Los poslal Jižní Supy do moravské skupiny, která by měla být papírově silnější. Kluky tedy čekají zápasy proti absolutní republikové elitě a musí ze sebe vymáčknout to nejlepší, aby v nich obstáli. Prozatím konfrontace s top týmy odhaluje naše nedostatky…

Jižní Supi vs. NH Ostrava 42:107 (13:27, 21:55, 27:81)

U14_el_js_ova_1

Jižní Supi vs. BK Opava 52:113 (18:22, 26:47, 35:85)

• Fauly: 26:18
  • Naše šestky: 10/4 (40 %)
  • Supí střelci: Čápa 14 (1 trojka), Pátě 10 (2), Hasič (1) + Mates + Janotič 6 … kompletní stats na webu ČBF

Hned na úvod jsme přivítali silné duo = finalisty loňského mistrovství republiky U13. Navíc náš lídr Robin stále pobýval na prodloužených novozélandských Vánocích u protinožců, kteří hrají basketbal hlavou dolů 😉 Oba zápasy měly podobný scénář: začali jsme slibně, dobře se hýbali a hráli týmově, pouze jsme nedávali koše – a to nás náhle zcela zbytečně znervóznělo, přestali jsme se hýbat a začali situace řešit sobecky.

V poločasech pak kluci sklopili hlavu a zápas uvnitř svého mozku prohráli :-( Oba soupeři byli samozřejmě výborní a nad naše síly, ale s odvahou a rizikem se s nimi dalo prohrát o 30 bodů a ne schytat dvakrát za sebou potupné kilo!

U14_el_js_opa_2

Tygři Brno vs. Jižní Supi 91:48 (31:4, 51:22, 72:35)

(Hodnotí asistent trenéra Martin Janota)

Přes ranní sněžení a nevyzpytatelnou D1 jsme do Brna dorazili s více než hodinovým předstihem. Bohužel soupeř nás nečekal tak brzo a mladším hráčům kategorie U11 se nechtělo z palubovky, a tak zápas začal s třičtvrtěhodinovým zpožděním.

Už při rozcvičce bylo vidět, že máme opět proti sobě soupeře, který nás přesahuje výškou i vahou. Bojovností se však dá tento hendikep smazat. Tu jsme ovšem nechali zřejmě v šatně nebo už v Praze. Místo, abychom na soupeře vlétli, vlétli oni na nás, Tygři cupovali Supy od první minuty, za chvíli to bylo 12:2, 20:4 a na konci první čtvrtiny 31:4! O vítězi zápasu tak bylo v podstatě rozhodnuto. Vůbec jsme si nedokázali poradit se soupeřovým hráčem číslo 13 (Šimon Krinke), který si dělal co chtěl a za čtvrtinu nám dokázal dát 18 bodů.

Ve druhé čtvrtině se hra vyrovnala, Tygři nasadili druhou (podstatně slabší) pětku a my si konečně uvědomili, že zápas začal. I tak jsme udělali velké množství chyb a i tuto čtvrtinu prohráli. Do třetí čtvrtiny šel soupeř opět v silnější sestavě, ale náš výkon konečně začal mít extraligové parametry. Matěj dokázal, že každý se dá ubránit a donutit k chybám. Bohužel na útočné polovině jsme zůstali bezzubí. Čtvrtá čtvrtina se už spíše dohrávala a my opět polevili.

Některé fáze zápasu nám ukázaly, že hrát se dá proti každému, ale chce to úsilí a spolupráci a dost často to bolí. Statickou hrou v útoku, kdy hráč z míčem se snaží prosadit proti dvěma až třem soupeřovým obráncům a ostatní na něj hledí z trojky moc bodů nedáme. Stejně tak, pokud necháme kolem sebe proběhnou unikajícího hráče s míčem, mířícího na koš,  s alibismem, že to přece není můj hráč, nikoho neubráníme. Proti větším a těžším soupeřům – a takových bude v extralize většina – máme jedinou šanci se prosadit: pohybem, spoluprací a nasazením.

U14_el_zdar_js_1

Vlci Žďár vs. Jižní Supi 81:55 (26:12, 51:23, 69:36)

Další nepříliš povedený zápas z naší strany a snadná výhra soupeře. Od začátku se příliš nepískaly fauly v zakončení, čemuž se domácí přizpůsobili o poznání lépe než my = lépe v útoku hýbali vlastními těly i míčem. Pokud jsme to dělali také, hráli jsme vyrovnané pasáže. Pokud jsme se rvali bezhlavě s převahou 2 až 3 bránicích soupeřů, naše šance šli dolů jak akcie Microsoftu na domorodém ostrově!

Pozitivní je, že jsme druhou půli dokázali vyhrát. Dobrými momenty někteří hráči překvapili a potěšili trenéry (Filip super obranou, Hronič důrazem na doskoku). Obecně byl však soupeř tvrdší, rychlejší a basketbalově připravenější a po zásluze vyhrál. My jsme se alespoň v samém závěru proti jeho slabší sestavě důstojně rozloučili úspěšným Supem, který přinesl šňůru 12:0 😀

U14_el_zdar_js_2

Zhodnocení úvodu extraligy:

Na nejlepší týmy v republice zatím nestačíme. Díky nekompletním tréninkům zaostáváme jednak v týmové souhře, jednak samozřejmě také nemáme tak silné individuality jako soupeři. Nicméně kluci jsou stále na začátku své basketbalové cesty, o svých slabinách vědí moc dobře a poctivým pravidelným tréninkem z nich silné individuality mohou vyrůst. Je nyní na každém z nich, jak k této výzvě přistoupí…