Jižní Supi kapitány reprezentací ČR U15 a U17

Na přelomu roků 2019 a 2020 se konaly dvě reprezentační akce, na nichž se opět výrazně představili Jižní Supi. V chorvatském Vukovaru nejprve v prosinci náš hráč Robert Lízálek vedl reprezentaci ČR do 15 let jako kapitán. Zkraje ledna na něj pak navázal náš Supí odchovanec Matěj Šafařík, který v nymburském Crystal Bohemia Cupu šéfoval reprezentačnímu výběru U17. S oběma hráči jsme udělali krátké rozhovory, které Vám nyní přinášíme…

U15_repre

Rozhovor s Robinem Lízálkem, kapitánem reprezentace žáků U15

Robine, na turnaji v Chorvatsku jsi vedl český tým jako kapitán. Jak volba probíhala?

Trenéři prostě přišli a řekli nám, že já pro tento turnaj budu kapitánem.

Jaká byla Tvá reakce? Překvapilo Tě to?

Nečekal jsem to, na roli kapitána jsem pasoval Pepu Svobodu z Písku… ale vzal jsem to 😉

Co vše pro Tebe nová role obnášela?

Byl jsem zodpovědný za pokřik „Rvi se jako lev“. Také jsem zajišťoval komunikaci s trenéry. A roznášel jsem druhou večeři, což bylo občas výhodné – když kluci nechtěli, zbylo na mě víc!

Pojďme k jednotlivým zápasům. Na úvod turnaje jste prohráli s Polskem výrazným rozdílem 46:81. Co se dělo?

V tomto zápase jsem byl členem základní sestavy. Ovšem jako tým jsme nemakali naplno a bylo rychle rozhodnuto. Věru špatný zápas z naší strany – trenéři nás moc nechválili.

A propo trenéři – kdo vůbec reprezentační tým U15 vedl?

Trenéry byli pánové Slowiak a Chábek. S týmem pomáhal také trenér ze SAM Brno. Opakovali nám, že hlavním posláním naší přípravy (první setkání proběhlo v říjnu v Pelhřimově za účasti širokého kádru asi 30 hráčů) je především sladit (či trochu srazit) ega hráčů a naučit nás makat pro tým… V reprezentaci není prostor pro hvězdy, všichni jsme na stejném levelu.

To zní jako velká výzva, hodně zdaru! Co další zápasy na turnaji (těsné prohry s Chorvatském 62:73 a se Slovinskem 61:68)?

Oproti úvodnímu špílu s Polskem jsme předvedli lepší výkony. Měli jsme super začátky, agresivní obranou jsme získávali míče a skórovali z protiútoků. V obou zápasech jsme zkraje utkání vedli, ale pak nám došly síly :-(.

V čem Ty osobně vnímáš hlavní rozdíl mezi námi a dalšími účastníky turnaje?

Především ve střelbě „zvenku“: v podstatě každý hráč soupeře dokázal dát trojku, včetně dlouhých hráčů. Dalším rozdílem byla větší sehranost – my jsme měli před turnajem de facto jen 2 hodinové tréninky. Soupeři nás fyzickými parametry úplně nepřevyšují, ale hrají daleko tvrději do koše!

Celkově jste tedy skončili na posledním čtvrtém místě. Co kromě basketu jste v Chorvatsku viděli?

Nic moc. Náš program probíhal na trase hotel – autobus – trénink – oběd – hotel – autobus – zápas – večeře. Vukovar je město hodně zničené válkou v Jugoslávii.

Jaké čekají reprezentaci U15 další akce?

Chystá se dvakrát kemp nadějí a v příští sezoně je před námi příprava na mistrovství Evropy U16.

Co všechno Ti turnaj dal?

Já osobně prohry na tomto turnaji neřeším, důležité je spíš to, jak se tým sehrál a lidsky si sedl. Vyhovuje mi pozice 1 = střední rozehrávač. Cítím se tam dobře a našel jsem se tam, což mi potvrdili i trenéři.

Výsledky české reprezentace U15 vedené Robinem Lízálkem na turnaji v chorvatském Vukovaru najdete zde na webu ČBF.

U17_repre

Rozhovor s Matějem Šafaříkem, kapitánem reprezentace kadetů U17

Matěji, na Crystal Cupu 2020 jsi byl kapitánem české basketbalové reprezentace! Jak volba probíhala? Hlasoval tým, nebo Tě určili trenéři?

Volba kapitána proběhla bez hráčů, takže čistě jen mezi trenéry.

Překvapilo Tě, žes byl zvolen?

Bylo to dost překvapení… V šatně před zápasem se před pokřikem řeklo, že jsem kapitánem, zařvali jsme si a šli na zápas.

Co všechno role kapitána obnášela? Jaké byly Tvoje povinnosti a výhody z kapitánské pásky?

Žádné výhody ani povinnosti to nepřineslo. Normálně to fungovalo jak ve všech klubech.

OK, pojďme k samotnému turnaji… Tým byl asi vzhledem k termínu oslaben o některé stabilní opory, ani trenérský tým nebyl komplet, že ano? Kdo z tradičních opor chyběl?

Tým podle měl nebyl oslaben. Oproti minulému roku trenér sice vybral i jiná jména, ale za mě vybral rozumně. Samozřejmě neobjevili se tam pozvaní hráči jako Jakuba Rytíř a Petr Křivánek, kteří určitě dělají velkou část týmu, ale kvůli zranění se nemohli zúčastnit. Ohledně sestavy trenérů si nejsem jistý – ale myslím, že byli v plné sestavě, jestli se nepletu.

Jak bys zhodnotil ze svého pohledu jednotlivé zápasy Čechů na turnaji? Byly výkony ovlivněny Vánoční pauzou?

Výkony byly velice dobré. Sice se lišily každým zápasem (ale to je asi už únavou), ale nikdy nebyly špatné. Vánoční pauza se naštěstí ani neprojevila, což je určitě dobře.

Vidíš nějaký rozdíl v naší hře oproti vítězným Japoncům? v čem nás podle Tebe převyšovali?

Japonci za mě byli neuvěřitelní. Určitě budou ve hře nějaké rozdíly, ale zas tak velké nebudou. Určitě nás převyšovali v procentu střelby a rychlosti hry.

Jaké další akce Tě čekají s reprezentací U17 v roce 2020?

Teď jsme ročník U17, takže žádná akce nás už nečeká kromě pár srazů.

V létě se koná ME U18… Jak vidíš svoje šance dostat se do nominace staršího ročníku?

Samozřejmě rád bych se tam podíval, ale tohle záleží hlavně na reprezentačním trenérovi, jaké jsou moje šance.

Výsledky české reprezentace U17 vedené Matějem Šafaříkem na nymburském turnaji Crystal Cup najdete zde na webu ČBF.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>