Zahájení ligy kadetů bilancí 1:1

O víkendu 25. – 26. 9. nás čekal výjezd do vzdálenějších končin v rámci naší skupiny, a to do Litomyšle a Žďáru nad Sázavou.

Jižní Supi – ADFORS Basket Litomyšl 54:75 (18:19, 38:35, 45:48)

V sobotu ve 12:00 sehráli kluci první soutěžní utkání téměř po roce.:) První čtvrtina se nesla ve vyrovnaném duchu, kdy nám sice trochu utekl začátek, nicméně jsme se dokázali včas začít koncentrovat a nedovolili soupeři odskočit ve skóre. V druhé čtvrtině náš výkon nabral vzestupné tendence a nebýt hloupých a zbytečných ztrát, byl by to možná soupeř, kdo by se bál nabrání bodového manka. Od začátku utkání nám dělalo velké problémy překonat skvěle pressující domácí tým a ztrát na naší obranné polovině bylo opravdu mnoho (místo pár rychlých přihrávek snaha prodriblovat se skrz zdvojení, která se málokdy setkala s úspěchem). I přes tyto komplikace jsme šli do přestávky s vedením o tři body.

Druhý poločas jsme chtěli začít aktivně, nepolevovat v tempu a začít konečně navyšovat náš náskok. Což se nám první tři minuty dařilo a zaslouženě to bylo o 10 bodů. Jenže o vedení jsme ve zbytku čtvrtiny zase přišli, ani time-out nástupu domácích nezabránil. Přestali jsme hrát týmově, začalo se zmatkovat a nedávaly se jednoduché koše. No a poslední čtvrtina, to byla noční můra každého trenéra. Dalo by se to nazvat totálním kolapsem družstva, které tři čtvrtiny zápasu hraje to, co umí a jeho výkon se zlepšuje, aby v posledních deseti minutách hromadou nepřesností a špatných rozhodnutí na míči ztratilo vše, oč doposud usilovalo. V obraně byly najednou díry, které se nedařilo vyplnit a v útoku jen čtyři borci koukali na hráče s míčem a čekali, co se stane. Ano, domácí tým hrál tvrdě, kvůli pressingu se mnohokrát dostal na hranici pravidel. Dejme tomu, že rozhodčí k tomu byli trochu více benevolentní. Ale copak my neumíme hrát tvrdý a rychlý basket? Jasně, že to Supi umí…

Finální skóre nevypadá moc lichotivě, bohužel to ale není obrázek celého utkání, pouze jedné nezvládnuté desetiminutovky. Doufali jsme tedy, že takový úsek hodíme co nejrychleji za hlavu a už se to nebude opakovat.

TH: 24/13 54 %, 2 trojky

Nejlepší střelci: Vojta Janota 15, Fíla 13, Jáchym 9, Adam 6

Jižní Supi – BK Vlci Žďár 62:55 (14:18, 35:31, 50:41)

Po zápase s Litomyšlí jsme přijeli do místa našeho přespání (Hlinsko) a navštívili místní plavecký bazén. Kluci tak měli aspoň částečnou šanci zregenerovat a pomalu se připravovat na ranní mač ve Žďáru. V 9 hodin to propuklo a na klucích bylo vidět, že by potřebovali probrat. První čtvrtinu jsme tahali za kratší konec, kluci sice dodržovali, co měli, souhra vypadala lépe než předchozí den, bohužel ale chyběl důraz a bojovnost – chtít bez váhání skočit po odraženém míči, tvrdost na doskoku,…V další čtvrtině už to vypadalo mnohem lépe, kluci důsledně bránili, ať už týmově nebo 1v1 a pohyb v útoku byl také dobrý. Utkání bylo také hráno v tvrdším měřítku, tentokrát se z toho ovšem kluci nepoložili, ba naopak. V poločase jsme tak vedli o 4 body.

Třetí čtvrtina vypadala dosti obdobně jako ta druhá, dařilo se nám navyšovat vedení. Kluci se nebáli chodit tvrdě do koše a odměnou pro ně byly také trestné hody – bohužel, těmito body zadarmo jsme často pohrdali a tak nás může jen mrzet, že náskok nebyl ještě větší. Žďárští borci totiž rozhodně neměli v plánu něco vzdávat a v poslední části utkání jsme odolávali jejich náporu. Opět jsem si v pozici trenéra zažil 4 (tentokrát jenom 4!) minuty hrůzy, kdy jsme nebyli schopni dát koš, naštěstí nám stále vcelku slušně fungovala obrana, takže se soupeři povedlo přiblížit se ,,jen“ na 5 bodů, což už pak bylo defacto konečné. Čápova dosti sebevědomá trojka, kterou zvyšoval na 59:51 minutu a půl před koncem byla uklidněním, které jsme potřebovali ke zdárnému dohrání koncovky.

TH: 35/18!! (17 promarněných bodů opravdu zamrzí) 51 %, 3 trojky

Nejlepší střelci: Čápa 22, Fíla 16, Vojta Janota a Lukáš Svoboda 7

Kluky musím pochválit, že se po sobotě nesložili a dokázali zvítězit, zvláště v takové atmosféře, jakou dokázali žďárští fandové vytvořit. Zlepšila se obecně hra v útoku i v obranné činnosti, kluci dodržovali pokyny a soustředili se. Každopádně je určitě na čem pracovat a už se těším, co předvedeme na domácí palubovce proti Holicím a Pardubicím. Vypadá to, že letošní skupina B bude hodně, ale hodně vyrovnaná…