Brandýský pohár – ročník 2003

Tak jako každým rokem, i letos jsme se těšili na poslední měření sil se soupeři do Brandýsa. Jak je zvykem, obsazení bylo kvalitní a mezinárodní – v naší kategorii U13 byly týmy ze Srbska, Chorvatska, Německa, Maďarska, Slovenska a Čech.

Nás nejdříve čekaly dva zápasy ve skupině se soupeři, o kterých jsme mnoho nevěděli (maďarský tým DKKA a Kolín).

Jižní Supi – DKKA 41:42

Náš nástup byl raketový – agresivní obrana a úspěšné zakončení znamenalo vedení ve třetí minutě 13:0 a asi se některým supíkům zdálo, že půjde o snadný zápas. Možná podvědomě u nich došlo k vypuštění ukázkového nasazení v obraně a když se přidala i střelecká nemohoucnost, náš náskok se začal ztenčovat – na konci první čtvrtiny 19:8, v poločase už jen 26:24 a ke konci třetí čtvrtiny 33:30. Bylo jasné, že rozhodne poslední čtvrtina – tam jsme dobře začali (41:34), bohužel od šesté minuty skóroval už jen soupeř, který se  ujal poprvé vedení ve 40. minutě zápasu, čímž si také zajistil vítězství L. Posledních 10 vteřin zápasu dokumentovalo naši střeleckou nemohoucnost – 4x jsme neúspěšně vystřelili z podkoše a nebyli schopni skórovat (a tím i zvítězit)!

Tentto zápas nám ukázal jak naše možnosti (prvních 5 minut první a poslední čtvrtiny), tak i rezervy – špatný návrat do obrany (dostali jsme snad 20 bodů z rychlých protiútoků soupeře), malou agresivitu (pravidlo míč na zemi=hráč na zemi platilo jen pro Maďary) a neproměňování tutových šancí.

Střelci: Šáfa 12, Jirka 11, Mára 7, Péťa 4, Christos 3, Miki a Dejvid 2

Jižní Supi – Kolín 74:4

Druhý soupeř Kolín se ukázal velmi slabým. Příležitost zahrát si dostali všichni hráči, ale basketbalově nám tento zápas nic nepřinesl.

Jižní Supi – Sokol Pražský 28:48

Podle turnajového klíče jsme jako druzí ve skupině hráli proti vítězi z jiné skupiny. A na nás vyšel náš tradiční soupeř – Sokol Pražský. Věděli jsme, že nad Sokolem můžeme zvítězit jen s maximální koncentrací  a nasazením. A první poločas to byl atraktivní a napínavý basketbal, kde se vedení přelévalo z jedné strany na druhou.  Bylo vidět, že i sokolští hráči se pod tlakem dopouštějí chyb. V nasazení vynikal  nejmladší Robík, který nejen ubránil svého hráče, ale získal i několik důležitých balonů. První polovina pak končila vyrovnaně, skore bylo 22:18. Bohužel o poločase odešel nejen Robin, který spěchal na zápas ročníku 2005, ale i naše nasazení a agresivita. Naopak se začala kupit nervozita a zbrklost. Výsledek – prohra za poločas o dvacet bodů, celkové skore pak bylo   48:28. Podobně jako v prvním zápase, i se Sokolem jsme nevydrželi v nasazeném tempu po celou dobu zápasu a za výpadek v koncentraci a bojovnosti jsme byli po zásluze potrestáni až potupnou prohrou.

Střelci: Jirka 11, Šáfa 10, Péťa 2, Přéma 2 , Miki 2

Neúspěch ve čtvrtfinále nás nasměroval do skupiny o 5-8. místo, kde jsme se utkali s dobrým známým, domácím družstvem Brandýsa.

Jižní Supi – Brandýs 67:16

Brandýský tým je složen z hráčů převážně mladších ročníků a tak se na hřišti rychle projevila naše věková, ale i výšková převaha, čemuž odpovídalo i závěrečné skóre. Opět si zahráli dostatečně všichni hráči.

Díky vítězství nad domácími jsme se mohli těšit na souboj o páté místo a reprízu souboje s maďarským DKKA!

Jižní Supi – DKKA 49:42

Zápas s DKKA sliboval opět kvalitní basketbal a my jsme podruhé nechtěli odcházet poraženi! Chvíli to vypadalo, že scénář zápasu se bude opakovat – Do začátku jsme vtrhli nažhavení a vypracovali si náskok 8 bodů, který se po první čtvrtině smrsknul na 4 a v druhé čtvrtce na pouhý bod. Hořeli jsme v individuální obraně hráčů bez balonu, několikrát nás soupeř vyškolil backdoorem a přidalo se i obvyklé neproměňování nájezdů.

Naštěstí v druhé polovině se zlepšilo nasazení a chytrost v obraně, k tomu ještě Jirka Semrád chytil střeleckou slinu a opakovanými úspěšnými souboji 1:1 prakticky rozhodl o osudu zápasu a zisku pátého místa a turnaji. Závěrečné řádění v bazénu spolu s supaty 2005 tak bylo sladkou korunkou na pobytu v Brandýse.

Celkové zhodnocení turnaje:

Na turnaji jsme rozhodně neudělali ostudu, s pátým místem (díky prohře ve čtvrtfinále s následným vítězem turnaje) z 13 účastníků můžeme být spokojeni. Líbilo se nám úspěšné zapojování hráčů s menší minutáží jak v obraně (Lukáš, Robin), tak v útoku (Jirka Kiša, Christos). Stejně tak i to, že všichni hráči už pochopili, co to je aktivní a agresivní obrana – teď už zbývá  ji „jen“ praktikovat  vždy :-).

S čím nemůžeme být spokojeni, je nestálost našich výkonů – jsme přesvědčeni, že kluci měli na to, hrát minimálně finále! K tomu by ale museli předvádět 100% nasazení po celou dobu zápasu.

Doufáme, že si kluci zkušenost z letošního Brandýsa uchovají v paměti a vezmou k srdci – můžeme hrát úspěšně s kterýmkoli mužstvem v naší kategorii, ale musíme nechat na hřišti všechno! Když tak budeme k zápasům přistupovat, budeme schopni v příští sezoně v žákovské lize U14 bojovat o přední příčky, což taky rozhodně chceme! Děkujeme Brandýským za uspořádání krásného turnaje a už teď se těšíme na další ročník! Věříme, že kluci i rodiče (kterým děkujeme za podporu) si celý víkend užili!