Liga U17: Postup už jen v teoretické rovině

O víkendu jsme vyrazili na sever Čech k odvetným soubojům s Ústím nad Labem a Chomutovem s cílem ještě zamotat skupinu a udržet si šanci na postup.

BK Sluneta Ústí nad Labem – Jižní Supi 86:69

(15:22, 36:28, 63:45)

Na sobotní utkání byl velmi nezvyklý čas zápasu. Hráli jsme již od 10:00, což znamenalo, že jsme se museli trochu přivstat. Vzhledem k chladným ránům, která v posledním týdnu panovala, to nebylo nic příjemného. V první čtvrtině to ovšem vypadalo, že nám to bude spíše ku prospěchu, protože jsme dokázali být aktivní, dobře jsme plnili domluvené věci a zaslouženě vyhráli první období. Po bouřlivé přestávce vstoupilo do druhé čtvrtiny jiné Ústí, více motivované, mnohem aktivnější a agresivnější. Od začátku čtvrtiny jsme byli pod velkým tlakem, hráči Slunety hráli v obraně hodně tvrdě, ale to je basketbal a my jsme se s tím nedokázali vyrovnat. Místo abychom se soustředili na hru, stěžovali jsme si, že se málo píská (hlavně vnitřně) a přestali jsme dělat věci precizně, a to především v útoku. Pod takovým tlakem, do kterého nás Ústí dostalo, musí být všechny jednotlivosti (uvolnění, přihrávka) provedeny dokonale, což jsme nesplňovali. Ještě k tomu se v útoku soupeře rozjela jejich hlavní hvězda Vojtěch Zajíc, který dobře využíval situace pick&roll pro vlastní nájezd nebo vytvořil situaci ke skórování spoluhráčů. Sečteno podtrženo, prohráli jsme druhou čtvrtinu o 15 bodů a do poločasové pauzy jsme šli se ztrátou 8 bodů. O pauze jsme si srovnali co je potřeba změnit a že se musíme vyrovnat soupeři v nasazení a agresivitě. Bohužel se nám to nedařilo. Soupeř pokračoval v nastoleném tempu a my jsme nedokázali do rozjetého vlaku nastoupit. Nakonec jsme podlehli o 19 bodů.

Statistiky z tohoto zápasu naleznete zde.

Levharti Chomutov – Jižní Supi 82:55

(15:11, 34:21, 65:35)

Po sobotní porážce bylo jasné, že případný postup ze skupiny už nemáme ve svých rukou, ale pokud o něm chceme vůbec pomýšlet, musíme bezpodmínečně vyhrát. Chtěli jsme na soupeře vlítnout, hrát rychle a hodně aktivně, především v obraně. Ale jestliže v sobotním utkání nechtěli být rozhodčí vidět, v neděli to bylo úplně naopak. Rozhodčí se pasovali do hlavní role. Hned od začátku utkání se vlastně nehrálo, protože míč byl více mrtvý než ve hře. Ale rozhodně to nebyl důvod naší porážky. Důvodem naší porážky bylo především neproměňování šancí a volných střeleckých pozic. A to už od začátku utkání. V první čtvrtině jsme mohli být spokojeni s obranou, kdy jsme do osmé minuty dovolili soupeři pouze 8 bodů, což je rozhodně slušný výkon. Bohužel jsme dokázali dát jen pět bodů a v tom byl kámen úrazu. Poslední dvě minuty prvního období jsme však nezvládli ani v obraně a nechali si dát nakonec 15 bodů. Do druhé čtvrtiny jsme vlítli, v obraně jsme dokázali vytvářet tlak a v útoku jsme byli efektivní a za tři minuty této periody jsme nasázeli 10 bodů a šli do vedení. Jenže pak jako kdyby jste dali na koš nějaký poklop a do poločasu jsme již nedokázali dát ani ň. Soupeř naopak trpělivou hrou postupně přidával bod po bodu a vytvořil si příjemné 13 bodové poločasové vedení. I když jsme nedávali, věřili jsme, že poctivou hrou to dokážeme zlomit. Bohužel, opak byl pravdou. Soupeř od začátku dokázal být velmi efektivní v útoku, což bylo v obrovském protikladu k nám. My jsme nedokázali proměnit jednoduché šance, z nichž soupeř často šel do rychlého protiútoku. Ani v obraně jsme nehráli ideálně, především rotace obrany při nájezdu a následném shozený jsme nedokázali vyřešit. Postupem času jsme se již propadali psychicky, přestali jsme věřit, že by se dal vývoj utkání zvrátit. Konečný účet zápasu je snad až příliš krutý, myslím si, že mezi výkony obou týmů není taková propast, jak hrozivě vypadá výsledek. Basket se ovšem hraje na body a v tom byl soupeř mnohem efektivnější.